Ενημέρωση και Οδηγίες προς τους γονείς για την Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση

Γράφτηκε από τον/την ΣΚΡΕΤΑΣ ΣΕΡΑΦΕΙΜ on .

Αγαπητοί γονείς στα προσωπικά email σας έχουμε στείλει το παρακάτω μήνυμα:

Αγαπητοί γονείς σας επισυνάπτουμε δυο έγγραφα όπου σας ενημερώνουμε και σας δίνουμε οδηγίες για την Σύγχρονη Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση.

Για όποιους δεν μπορούν να ανοίξουν τα έγγραφα (που είναι σε μορφή pdf) σας παραθέτουμε παρακάτω την ενημέρωση:

Αγαπητοί γονείς, όπως θα έχετε πληροφορηθεί και από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης (ΜΜΕ) αναστέλλεται η λειτουργία των Δημοτικών σχολείων από την Δευτέρα 16/11/2020 έως και τις 27/11/2020.

Από την Δευτέρα στις 09:00 θα ξεκινήσει η Εκπαιδευτική τηλεόραση που θα μπορούν να το παρακολουθούν τα παιδιά σας στην κρατική τηλεόραση.      Από την Τετάρτη 18/11/2020 θα ξεκινήσει η Σύγχρονη τηλεκπαίδευση με την πλατφόρμα Webex (η πλατφόρμα της Webex φέτος είναι μέσω του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου) και είναι υποχρεωτική. Η διάρκειά της θα είναι από τις 2:10μ.μ. έως και τις 5:20μ.μ.

Για να συνδεθείτε στην τάξη του κάθε εκπαιδευτικού ? αν μπείτε από σταθερό υπολογιστή ή Laptop? (σύμφωνα με το πρόγραμμα που θα σας στείλουν οι εκπαιδευτικοί των τάξεων με email) θα πατήσετε πάνω στον σύνδεσμο που θα σας κοινοποιήσει με email ο κάθε εκπαιδευτικός (καλά είναι να τον αποθηκεύσετε για να τον βρίσκετε εύκολα και να μην τον ψάχνετε κάθε μέρα) και απλώς ο μαθητής θα γράψει το όνομά του εκεί που θα του ζητηθεί. Δεν θα συμπληρώσετε το email σας, δεν χρειάζεται (στο δεύτερο έγγραφο που σας επισυνάπτω δίνονται οδηγίες βήμα ? βήμα και με φωτογραφίες)

Αν συνδεθείτε από tablet ή κινητό θα σας ζητηθεί και θα πρέπει να κατεβάσετε πρώτα την εφαρμογή

Για τη σύνδεσή σας μέσω σταθερού τηλεφώνου (μόνο ακρόαση, σε περίπτωση τεχνικών σας προβλημάτων) ακολουθείτε την εξής διαδικασία:

1. καλείτε στο τηλέφωνο 211 9902394 ή 211 1981029

2. όταν ακούσετε το πρώτο ηχητικό μήνυμα, πληκτρολογήστε τον δεκαψήφιο κωδικό της αίθουσας του εκπαιδευτικού: και

3.πατήστε δίεση (#).

Επίσης μπορείτε να συνδεθείτε και από το κινητό σας τηλέφωνο, αφού κατεβάσετε την δωρεάν εφαρμογή (android Webex Meetings).

Καλό θα ήταν οι μαθητές της Α΄ τάξης που έχουν ανοίξει φέτος λογαριασμούς στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο να συνδεθούν έστω για μια φορά σε αυτό ώστε να ενεργοποιηθούν οι λογαριασμοί τους (με αυτό τον τρόπο ? όπως έχει πει το Υπουργείο - δεν θα χρεώνεστε όταν μπαίνετε στην Webex).

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η φωτογράφηση, η ηχογράφηση καθώς και η μαγνητοσκόπηση κατά την διάρκεια της τηλεκπαίδευσης είναι παράνομη και επισύρει νομικές/ποινικές κυρώσεις.

Για οποιοδήποτε πρόβλημα μη διστάσετε να επικοινωνήσετε με τον Διευθυντή ή με τον εκπαιδευτικό της τάξης. Τηλέφωνο Διευθυντή: (το τηλέφωνο υπάρχει στο μήνυμα)

Ο Διευθυντής του σχολείου