Λίγα λόγια για την ιστορία του σχολείου μας...

IMG 2285

Το σχολείο μας χτίστηκε στη θέση που βρίσκεται σήμερα σ' ένα κοινοτικό οικόπεδο το 1960.

Μέχρι τότε οι μαθητές έκαναν μάθημα σ' ένα παλιό κτίριο που υπήρχε στη θέση που τώρα είναι η παιδική χαρά. Στην αρχή το νέο κτίριο είχε δύο αίθουσες διδασκαλίας και το γραφείο των δασκάλων. Επειδή όμως τα παιδιά ήταν πολλά και δε χωρούσαν στις δύο αίθουσες, νοίκιαζαν και μια αίθουσα ακόμα στο κτίριο που βρίσκεται η Αστυνομία. Η λύση αυτή δημιουργούσε πολλά προβλήματα στην επικοινωνία των μαθητών μεταξύ τους και των δασκάλων.

Στις αρχές της δεκαετίας του '80 έγινε μια επέκταση του σχολείου και χτίστηκαν ακόμα δύο αίθουσες διδασκαλίας, ένα γραφείο και το Νηπιαγωγείο. Όμως πάλι δε λύθηκε το πρόβλημα των αιθουσών για όλες τις τάξεις και έτσι το σχολείο λειτουργούσε με βάρδιες, πρωινή και απογευματινή. Εκείνη την περίοδο καταργήθηκαν οι παλιές σόμπες πετρελαίου, μπήκε καλοριφέρ και η ζωή στο σχολείο έγινε πιο άνετη. Διαμορφώθηκε ο χώρος του προαύλιου. Έγιναν τα σκαλοπάτια που οδηγούν στις αίθουσες, ένας μεγάλος κήπος μπροστά απ' το σχολείο, που τώρα πια δεν υπάρχει, και το γήπεδο του μπάσκετ. Έγιναν ακόμα οι τουαλέτες και οι βρύσες στο πίσω μέρος του σχολείου.

Το 1995 χτίστηκε ένα καινούριο διώροφο κτίριο με δύο αίθουσες διδασκαλίας και μια μεγάλη αίθουσα πολλαπλών χρήσεων και εκδηλώσεων Τώρα οι μαθητές του σχολείου παρακολουθούν τα μαθήματά τους το πρωί, συμμετέχουν σε θεατρικές παραστάσεις, κάνουν μάθημα με τους Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές στην αίθουσα Η/Υ του σχολείου, που είναι συνδεδεμένοι με το διαδίκτυο. Πηγαίνουν εκδρομές στα μουσεία και συμμετέχουν σε προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και αγωγής υγείας.

IMG 2279 IMG 2280

IMG 2284 Γιορτή  28ης Οκτωβρίου 1950 2