Το ποτάμι τρέχει να συναντήσει τη θάλασσα - Δ΄ Τάξη

Γράφτηκε από τον/την ΣΚΡΕΤΑΣ ΣΕΡΑΦΕΙΜ on .

Με αφορμή το ποίημα της Μάρως Λοΐζου και τελειώνοντας την 2η Ενότητα της Γλώσσας "Ρώτα το νερό .... τι τρέχει" ασχοληθήκαμε με τα ποτάμια του Δήμου μας.

Ζωγραφίσαμε το χάρτη της Εύβοιας, φτιάξαμε τα βουνά, αφού από κει πηγάζουν τα ποτάμια και σχεδιάσαμε τη διαδρομή των ποταμών που υπάρχουν στον Δήμο Μαντουδίου - Λίμνης - Αγίας Άννας.

Δύο είναι τα μεγαλύτερα ποτάμια του Δήμου μας, ο Νηλέας και ο Κηρέας. Είδαμε φωτογραφίες τους στο διαδίκτυο και συγκεντρώσαμε πληροφορίες.

Όμως τα ποτάμια που γνωρίζουμε καλά και τα έχουμε επισκεφθεί αρκετές φορές με το σχολείο μας είναι ο Γερανιάς που περνά μέσα από τον ελαιώνα των Ροβιών και ο Σπηάς που δημιουργεί καταρράχτη στο δάσος της Δρυμώνας.

Είδαμε παλιές φωτογραφίες από επισκέψεις του σχολείου μας σ΄ αυτούς τους ποταμούς κι αποφασίσαμε να κάνουμε μια εκδρομή στον ποταμό Γερανιά και φέτος.

Διασχίσαμε τον ελαιώνα. Είδαμε κόσμο που μάζευε τις ελιές και μετά από 2,5 χμ. πεζοπορία φτάσαμε στο ποτάμι, που δυστυχώς αυτή τη φορά δεν είχε καθόλου νερό.

Μιλήσαμε για τις πηγές του ποταμού, για την κοίτη του, πού εκβάλει. Είπαμε επίσης για τα φυτά και τα ζώα που ζουν εκεί και πως οι κάτοικοι χρησιμοποιούν το νερό, για πότισμα των χωραφιών και στον ελαιουργικό συνεταιρισμό. Τέλος γυρίσαμε στο σχολείο και γράψαμε με κάθε λεπτομέρεια τι είδαμε σ΄ αυτή την ωραία βόλτα μας στο ποτάμι.

Η δασκάλα της τάξης