Εκπαιδευτική επίσκεψη της Γ΄/Δ΄ τάξης στην Παραλία Ροβιών

Γράφτηκε από τον/την ΣΚΡΕΤΑΣ ΣΕΡΑΦΕΙΜ on .

Η Γ’ και η Δ´ τάξεις του σχολείου μας υποδέχτηκαν το καλοκαίρι με έναν περίπατο στην παραλία των Ροβιών. Σκοπός της επίσκεψής τους ηταν ο καθαρισμός μέρους της παραλίας μας από πλαστικά και άλλου είδους σκουπίδια, δραστηριότητα που εντάσσεται στα πλαίσια του θεματικού κύκλου «Φροντίζω το περιβάλλον» του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων με θέμα την οικολογία και επιμέρους τίτλο: «Θάλα-SOS χωρίς πλαστικά».

Μέσω της συγκεκριμένης επίσκεψης επιδιώχθηκε η εμπλοκή των μαθητών/τριών με δράσεις που στοχεύουν σε θετικές περιβαλλοντικές συμπεριφορές ενθαρρύνοντάς τους να υιοθετήσουν αντίστοιχες και στην καθημερινότητά τους.

Περάσαμε υπέροχα! Η επίσκεψη ξεκίνησε φυσικά με πικ νικ, γιατί η θάλασσα μας άνοιξε την όρεξη! Στη συνέχεια, επιδοθήκαμε στον καθαρισμό μέρους της παραλίας με τον… απαραίτητο εξοπλισμό! Ομολογουμένως, μαζεύτηκαν αρκετά σκουπίδια, πλαστικά και όχι μόνο.

Τέλος, χαλαρώσαμε και παίξαμε!

Καλό και ξέγνοιαστο καλοκαίρι, χωρίς πλαστικά σε θάλασσες και ακτές!

Η δασκάλα της Γ΄/ Δ΄ τάξης