Ανθρωπιστική Βοήθεια στην Τουρκία και Συρία

A-New-Design-Made-with-PosterMyWall-1

Μετά τον ισχυρό σεισμό της 6ης Φεβρουαρίου2023, εκατομμύρια συνάνθρωποί μας στην Τουρκία και τη Συρία έμειναν χωρίς στέγη, χωρίς τροφή, νερό και θέρμανση στα μέσα του χειμώνα.

Ο Συλλόγος Δασκάλων και Νηπιαγωγών Χαλκίδας συνδιοργανώνει με το Περιφερειακό Τμήμα Ερυθρού Σταυρού Χαλκίδας δράση συγκέντρωσης ανθρωπιστικής βοήθειας για τους λαούς των χωρών αυτών.

Συγκέντρωση τροφίμων μακράς διάρκειας (γάλα εβαπορέ, σκόνη γάλακτος (για παιδιά ), κονσέρβες τροφίμων, δημητριακά-παξιμάδια, ζυμαρικά, όσπρια).

Το Σχολείο μας θα συμμετάσχει σ΄αυτή τη δράση συλλέγοντας τρόφιμα από Δευτέρα 20/2/2023 έως και την Τρίτη 28/2/2023.  Τα προϊόντα θα συσκευαστούν σε χαρτοκιβώτια και θα παραδοθούν στα γραφεία του Ερυθρού Σταυρού Τσιριγώτη 7 Χαλκίδα(Πλατεία Αγίου Νικολάου ) και ώρες 8:30 με 14:30.

Τηλέφωνο γραφείων Ερυθρού Σταυρού : 2221022464.

Ας σταθούμε αλληλέγγυοι στους σκληρά δοκιμαζόμενους γειτονικούς λαούς της Τουρκίας και της Συρίας. Εμείς ξέρουμε από καταστροφές.