28η Οκτωβρίου 2019

Με τραγούδια ποιήματα και σκετσάκια γιορτάσαμε την Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2019 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας την Εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Οι μαθητές της Δ΄ τάξης έκαναν μια ιστορική αναδρομή στα γεγονότα, μέσα από μικρά στιγμιότυπα, αφηγήσεις και τραγούδια και τίμησαν τους αγωνιστές της Πίνδου και της Αντίστασης κατά των Ιταλών και Γερμανών κατακτητών.

Την Δευτέρα 28 Οκτωβρίου, οι μαθητές παρακολούθησαν τη δοξολογία που πραγματοποιήθηκε στον ιερό ναό του Αγίου Δημητρίου. Ο πανηγυρικός λόγος εκφωνήθηκε από την δασκάλα κ. Κύρβεη Δήμητρα.

Ακολούθησε επιμνημόσυνη δέηση καθώς και κατάθεση στεφανιών από τους φορείς του χωριού μας στην πλατεία Ηρώων.

Τέλος οι εορταστικές εκδηλώσεις έκλεισαν με ποιήματα από τους μαθητές και την καθιερωμένη σχολική παρέλαση στον κεντρικό δρόμο του χωριού μας.