ΓΙΟΡΤΗ ΤΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ

5.1

30 Γενάρη και γιορτάσαμε τους τρεις Ιεράρχες, τους μεγάλους δασκάλους και πατέρες της της εκκλησίας . Οι τρεις Ιεράρχες είχαν τρία κοινά χαρακτηριστικά ,μας είπε ο παπα-Νίκος, ιερέας της εκκλησίας μας. Αγάπη για το Θεό, αγάπη για τον συνάνθρωπο και αγάπη για τα γράμματα και τη μόρφωση.

2.16.17.1

Μετά τον εκκλησιασμό, πήγαμε στο Πνευματικό κέντρο της ενορίας, μοιράσαμε την πρωτοχρονιάτικη πίτα του Συλλόγου Γονέων και κεράσματα και χυμούς από τον ιερέα και την παπαδιά. Η τυχερή της βασιλόπιτας ήταν μαθήτρια της ΣΤ΄τάξης.

3.14.11.1

Παίξαμε παιχνίδια ερωτήσεων, σωστό-λάθος για τον βίο και τα έργα των τριών Ιεραρχών, ζωγραφίσαμε και περάσαμε πολύ ευχάριστα. Συνεχίσαμε τη μέρα μας στο σχολείο, ως τη λήξη του ωραρίου!

Χρόνια Πολλά σε μαθητές και δασκάλους, να έχουν υγεία και αντοχές στο δύσκολο έργο τους.