Πανελλήνια ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού 2019

Την Τετάρτη 6 Μαρτίου την αφιερώσαμε σε δράσεις ομιλίες χειροτεχνίες που αφορούν τη σχολική βία και τον εκφοβισμό στο σχολείο.

Με τους μαθητές της Α΄τάξης διαβάσαμε το βιβλίο "Η καινούρια μαθήτρια"

Γράψαμε στο τετράδιό μας καλές προτάσεις για τη φιλία και απαγορευμένες προτάσεις μεταξύ των φίλων και συμμαθητών. Τέλος φτιάξαμε τα μπαλόνια της φιλίας γράφοντας μέσα ένα καλό ρήμα για τους φίλους! (αγαπώ, βοηθάω, γελάω, ευχαριστώ, συγχωρώ, χαίρομαι)

Το δεύτερο δίωρο όλοι οι μαθητές του σχολείου συγκεντρωθήκαμε σε μια αίθουσα για να μιλήσουμε για τη σχολική βία και τον εκφοβισμό. Τα παιδιά μίλησαν για όλα γιατί τα γνώριζαν όλα. Έχει διαφορά ένας καβγάς στο σχολείο για το παιχνίδι και η καθημερινή σκόπιμη και συστηματική βία σε κάποιο παιδί.

Τα παιδιά είπαν πως η βία μας αφορά όλους, και δεν στεκόμαστε απλοί παρατηρητές σε τέτοια φαινόμενα. Μιλάμε στους μεγάλους. Με αυτό τον τρόπο βοηθάμε τον εαυτό μας και δε γινόμαστε "καρφιά".

Τα παιδιά που είναι βίαια, ίσως και αυτά να έχουν υποστεί βία. (καυγάδες στο σπίτι, ξύλο) Χρειάζονται και αυτά βοήθεια και έναν καλό λόγο.

Καταλήξαμε πως στο σχολείο μας δεν υπάρχουν τέτοια φαινόμενα γιατί όλα τα παιδιά γνωρίζουν τι πρέπει να κάνουν και προσέχουν τον εαυτό τους και αγαπούν τους συμμαθητές τους.

Παίξαμε παιχνίδια ρόλων: α) Αποκλεισμός από το παιχνίδι. β) Κοροϊδία για κάποιο χαρακτηριστικό, γ) Χτυπήματα και λεκτική επίθεση με παρατηρητές.

Τέλος γράψαμε σε χαρτάκια καλές φράσεις που μπορούμε να λέμε στους φίλους μας και κακές φράσεις που πρέπει να αποφεύγουμε!

Η δασκάλα της Α΄ τάξης