Καθαρισμός των ακτών 2019

Με αφορμή την παγκόσμια μέρα περιβάλλοντος (5/6) το σχολείο μας σε συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων οργάνωσε για 13η συνεχόμενη χρονιά  τον καθαρισμό της παραλίας ΡΟΒΙΩΝ ? ΗΡΑΚΛΗ συμμετέχοντας έτσι στην πανελλαδική εκστρατεία καθαρισμού ακτών του δικτύου ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ SOS.

Το δίκτυο ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ SOS όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος μας προμήθευσε μεγάλες σακούλες σκουπιδιών καθώς και ενημερωτικά φυλλάδια  και φυλλάδια καταγραφής και κατηγοριοποίησης των απορριμμάτων που συλλέξαμε.

Κάθε χρόνο έχουμε και μεγαλύτερη συμμετοχή γονέων και άλλων φορέων.

Οι μαθητές χωρίστηκαν σε δυο ομάδες φόρεσαν τα γάντια τους και συνοδευόμενοι από τους δασκάλους τους και γονείς, άρχισαν να μαζεύουν τα σκουπίδια.

Συγκεντρώσαμε από μια απόσταση περίπου 6 χμ. 15 σακούλες απορρίμματα.

Σύμφωνα με την καταγραφή των μαθητών, ο μεγαλύτερος όγκος των απορριμμάτων ήταν πλαστικά. Συλλέξαμε πλαστικά μπουκάλια νερού και αναψυκτικών, καλαμάκια, ποτήρια μιας χρήσης, καπάκια, σακούλες. Βρήκαμε όμως και πολλά σχοινιά, δίχτυα, φελιζόλ, κουτιά τσιγάρων, γόπες.

Το συμπέρασμά μας από τη συλλογή των απορριμμάτων, είναι, πως τα σκουπίδια φέτος, ήταν αρκετά στην έκταση παραλίας όπου κινηθήκαμε, και η συγκέντρωσή τους ήταν μεγαλύτερη σε απομονωμένα μέρη, μακριά από τα σπίτια και τα μαγαζιά.

Η δράση μας φέτος περιελάμβανε και την κατασκευή κάδων απορριμμάτων από παλιά βαρέλια του ελαιουργικού συνεταιρισμού. Τα ζωγραφίσαμε με τους μαθητές και τα κρεμάσαμε στα δέντρα της παραλίας.

Τελειώσαμε  ευχάριστα αφού οι γονείς έψησαν σουβλάκια  για όλα τα παιδιά και για όλους όσους βοήθησαν. Παίξαμε, διασκεδάσαμε και χαρήκαμε την όμορφη καθαρή παραλία.

Ευχαριστούμε το Σύλλογο Γονέων για την συμπαράσταση καθώς και τον Εμπορικό και Πολιτιστικό Σύλλογο Ροβιών για την συμμετοχή και την έμπρακτη βοήθεια σ΄αυτή τη δραστηριότητα. Ευχαριστούμε επίσης τους κ.κ. Λιμενικούς του Λιμενικού Σταθμού Λίμνης που συμμετείχαν στον καθαρισμό όπως κάθε χρόνο.

Πιστεύουμε πως η εθελοντική δράση των μαθητών είναι το καλύτερο μάθημα που θα ευαισθητοποιήσει τα παιδιά στα περιβαλλοντικά προβλήματα και θα αναπτύξει την οικολογική τους συνείδηση

Σαν εκπ/κοι και σαν γονείς δεν εγκαταλείπουμε ποτέ την προσπάθειά μας για την καλλιέργεια της οικολογικής συνείδησης των μικρών μαθητών, που θα γίνουν οι αυριανοί πολίτες και ελπίζουμε να είναι πιο συνειδητοποιημένοι και πιο δυναμικοί στη διεκδίκηση όλων αυτών που δικαιούνται.

Μαμούχα Κατερίνα

Δασκάλα Δ.Σ.Ροβιών