Ο Πύργος της συμπεριφοράς - Α΄ Τάξη

Π.Σ.0

Μια πολύ καλή ιδέα από το διαδίκτυο για τη συμπεριφορά των μαθητών στην τάξη, και μετά από παρότρυνση μιας καλής συναδέλφου που μου είπε πως το εφαρμόζει και έχει αποτέλεσμα.

Εμείς το εφαρμόσαμε στην Α΄ τάξη με μικρές παραλλαγές. Εφόσον είμαστε στις Ροβιές και στο χωριό μας έχουμε το μεσαιωνικό πύργο, φτιάξαμε ένα Πύργο και τον ονομάσαμε "ο Πύργος της συμπεριφοράς".

Στην κορυφή του Πύργου ανεβαίνουν κάθε Παρασκευή οι πυργοδεσπότες, αυτοί οι μαθητές που όλη την εβδομάδα τήρησαν τους κανόνες της τάξης που είχαν συμφωνηθεί από πριν. Έτσι ανεβαίνουν ψηλά στον Πύργο, στο "ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ"

Όλοι οι μαθητές ξεκινούν από το "ΚΑΛΗΜΕΡΑ". Τα μανταλάκια με τα ονόματά τους ανεβοκατεβαίνουν στη διάρκεια της ημέρας, ανάλογα τη συμπεριφορά τους. Πάνω στο θρανίο έχουμε κολλήσει και τους κανόνες της τάξης για να μην ξεχνιόμαστε.

Οι μαθητές που ξεχνιούνται!! κατεβαίνουν στη "ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ" ή πιο κάτω στην ¨ΕΥΚΑΙΡΙΑ" ή τέλος δυστυχώς στις " ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ".

Για τις συνέπειες και τα συγχαρητήρια έχουμε φτιάξει κάρτες τις οποίες επιλέγουν τυχαία οι μαθητές, ανάλογα αν έχουν βρεθεί στην αντίστοιχη θέση του "Πύργου της Συμπεριφοράς".

Για το Γ΄ τρίμηνο θα κρατήσουμε αρχείο! με αυτούς που έχουν πάρει περισσότερες φορές συγχαρητήρια, ώστε να διακριθούν το καλύτερο ή τα καλύτερα παιδιά της τάξης.

Η Δασκάλα της Α΄ Τάξης