ΠΟΛΕΜΟΣ ΚΑΙ ΕΙΡΗΝΗ - ΦΑΣΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Γράφτηκε από τον/την ΣΚΡΕΤΑΣ ΣΕΡΑΦΕΙΜ on .

Με αφορμή την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 αλλά και την 17η Νοέμβρη που πλησιάζει αποφασίσαμε να κάνουμε ένα μάθημα διαφορετικό βασισμένο σε ένα διάσημο πίνακα ζωγραφικής, τη " Γκερνίκα" του Πάμπλο Πικάσο.

Να μιλήσουμε γι αυτές τις ιδεολογίες του φασισμού, του ρατσισμού, που έχουν σαν αποτέλεσμα τους πολέμους, τον θάνατο και την καταστροφή των ανθρώπων και του πολιτισμού.

1 2

3 4

Οι μαθητές βλέπουν τον πίνακα στην οθόνη και χωρίς να έχουν καμιά πληροφορία γι αυτόν κάνουν υποθέσεις και γράφουν τις εντυπώσεις τους. Οι παρατηρήσεις τους ήταν πάρα πολύ εύστοχες.

5 6 6 8

Μετά συγκεντρώσαμε πληροφορίες για τον πίνακα και το ζωγράφο. Για την πόλη Γκερνίκα που βομβαρδίστηκε από τους φασίστες Γερμανούς και για τον Πάμπλο Πικάσο που τόσο συγκλονίστηκε από αυτό το γεγονός κι έφτιαξε αυτό το σπουδαίο έργο για να θυμίζει στους ανθρώπους τις συμφορές των πολέμων.

9 10 11 12

Έγραψαν και οι μαθητές τις καταστροφές που προκαλούν οι πόλεμοι και τέλος φτιάξαμε κολάζ την δική μας Γκερνίκα - πόλη του Πολέμου αλλά και την πόλη της Ειρήνης.

13 14

Μαμούχα Κατερίνα