Εθελοντικός καθαρισμός παραλίας Ροβιών Ε΄ τάξης

Γράφτηκε από τον/την ΣΚΡΕΤΑΣ ΣΕΡΑΦΕΙΜ on .

"Άμα θέλω... μπορώ καλύτερα να ζω"

Εθελοντικό καθαρισμό της παραλίας Ροβιών πραγματοποίησαν οι μαθητές της Ε΄τάξης του Δ.Σ. Ροβιών την Πέμπτη 7 Απριλίου 2022.

Στα πλαίσια του προγράμματος εθελοντισμού με το οποίο ασχολούνται στα εργαστήρια Δεξιοτήτων " Αμα θέλω...μπορώ καλύτερα να ζω" αποφασίσαμε τη συγκεκριμένη δράση , την οποία οι μαθητές του σχολείου μας κάνουν πάνω από 10 χρόνια συνεργαζόμενοι με το δίκτυο Μεσόγειος SOS.

1 2

3 4

Τώρα συνεργαστήκαμε με εθελοντές δύτες οι οποίοι παράλληλα με τους μαθητές που καθάριζαν την παραλία εκείνοι βούτηξαν για να καθαρίσουν το βυθό.

Ο δύτης κ. Φράγκος Τριαντάφυλλος ενημέρωσε τους μαθητές για τα εκατομμύρια τόνους μικροπλαστικά σωματίδια που υπάρχουν στις θάλασσες από τη διάλυση πλαστικών απορριμμάτων, τρώγονται από τα ψάρια και καταλήγουν στον ανθρώπινο οργανισμό μέσω της τροφικής αλυσίδας. Η λύση ... ο περιορισμός στο ελάχιστο της χρήσης πλαστικού.

5 8

Τα σκουπίδια που συγκεντρώσαμε, τα καταγράψαμε και τα χωρίσαμε σε ανακυκλώσιμα και μη. Βρήκαμε πάρα πολλά πλαστικά μπουκάλια, μπιτόνια, δίχτυα. Ευτυχώς μέσα στο βυθό, οι δύτες δεν βρήκαν καθόλου σκουπίδια.

7 9

6 11

Στόχος του προγράμματος είναι να καταλάβουν οι μαθητές την αναγκαιότητα της συμμετοχής όλων για τη λύση των προβλημάτων. Να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες, να δρουν, να νιώθουν χρήσιμοι.

Μαμούχα Κατερίνα

δασκάλα Ε΄τάξης