6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019-20

6η Πανελλήνια ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Αθλητισμός + Σωστή διατροφή = Υγεία

Αυτό ήταν το σύνθημά μας για την ημέρα σχολικού αθλητισμού σήμερα.

Αθληθήκαμε και παίξαμε διάφορα ομαδικά παιχνίδια με τη βοήθεια του γυμναστή που έχουμε για μία μόνο φορά την εβδομάδα!!.. στο σχολείο μας.

Το τελευταίο δίωρο μιλήσαμε για τον αθλητισμό και τα οφέλη του, φυσικά και πνευματικά.

Με τον αθλητισμό δυναμώνουμε τους μυς μας, έχουμε αντοχή, πειθαρχία, μαθαίνουμε να συνεργαζόμαστε, σεβόμαστε τους άλλους, λειτουργούμε ομαδικά.

Όμως για να πετύχουμε όλα αυτά με την άθληση χρειαζόμαστε και σωστή , ισορροπημένη διατροφή.

Οι μαθητές ανέφεραν τα γεύματα της ημέρας. Πολλοί παραδέχτηκαν ότι δεν παίρνουν πρωινό κι αυτό είναι λάθος. Κάποιοι είπαν ότι δεν τρώνε όλα τα φαγητά όπως όσπρια ή λαχανικά και θα προσπαθήσουν να τα βάλουν στη διατροφή τους.

Ο Γιώργος είπε ότι δεν του αρέσει το γάλα, τρώει όμως πολύ τυρί και έτσι το αναπληρώνει.

Όλα αυτά που κουβεντιάσαμε τα γράψαμε σε μια μεγάλη αφίσα για να τα θυμόμαστε και κατασκευάσαμε και το φανάρι της διατροφής, παίρνοντας την ιδέα από το διαδίκτυο. Στο πράσινο φανάρι οι τροφές που πρέπει να τρώμε καθημερινά, στο πορτοκαλί , κάποιες φορές την εβδομάδα και στο κόκκινο φανάρι, αυτά που πρέπει να τρώμε πιο σπάνια.