Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2017-18

Τη Δευτέρα 2 Οκτωβρίου 2017, στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για την 4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού το Σχολείο μας προέβη στις παρακάτω δράσεις:

1. Αρχικά στην Αίθουσα Εκδηλώσεων οι μαθητές/τριες παρακολούθησαν μια εκτεταμένη εισήγηση από την δασκάλα κ. Μαμούχα Αικατερίνη. Στη συνέχεια προβλήθηκαν δυο (2) βίντεο, με θέμα την "Οργάνωση των Ολυμπιακών Αγώνων από την Αρχαιότητα έως και σήμερα" το πρώτο και "Σύγχρονοι Ολυμπιονίκες" το δεύτερο.

2. Κατόπιν στο δημοτικό γήπεδο που βρίσκεται δίπλα στο σχολείο πραγματοποιήθηκαν τα παρακάτω:

α) Ποδοσφαιρικός αγώνας με τη συμμετοχή όλων των μαθητών και μαθητριών, χωρισμένων σε ομάδες και παίζοντας μεταξύ τους με διάρκεια χρόνου 30΄για την κάθε ομάδα.

β) Βολές στις μπασκέτες, όπου οι μαθητές ήταν χωρισμένοι σε δυο ομάδες ανάλογα με την ηλικία τους &

γ) Διάφορα αθλητικά, παιδαγωγικά παιχνίδια.

Όλες οι παραπάνω δράσεις έγιναν με την καθοδήγηση  και την επίβλεψη όλων των εκπαιδευτικών του σχολείου.