Απόκριες ? Α΄ Τάξη

Α.Α.0

Οι Απόκριες είναι η πιο καλή ευκαιρία για να εκφραστούν τα παιδιά καλλιτεχνικά. Φτιάξαμε διάφορες μάσκες, αλλά οι πιο επιτυχημένες ήταν ο "μπάτμαν" και το "μίνιον".

Φτιάξαμε μεγάλους κλόουν και στολίσαμε τα παράθυρα της τάξης και στα πλαίσια της Ε.Ζ. συνεργαστήκαμε σαν καλοί φίλοι και συμμαθητές για να φτιάξουμε τους δικούς μας μασκαράδες που χορεύουν το Γαϊτανάκι. Μιλήσαμε για τον παραδοσιακό αυτό χορό που συμβολίζει την περιφορά της γης και την αλλαγή των εποχών. Τον χορέψαμε κιόλας στο αποκριάτικο πάρτυ του σχολείου.

Φτιάξαμε και την κυρά Σαρακοστή που χάνει ένα πόδι της κάθε εβδομάδα της Σαρακοστής μέχρι το Μ.Σάββατο.

Μέσα στην Αποκριά έπεσε και το συμπλήρωμα του 10 στα Μαθηματικά κι έτσι φτιάξαμε τα καπέλα των Ινδιάνων και χορέψαμε τον ινδιάνικο χορό του 10!!

Η Δασκάλα της Α΄ Τάξης