Επανάληψη 2ης Ενότητας "Η Παρέα" ? Α΄ Τάξη

Ε.Γ.0

Πήραμε πολύ όμορφες ιδέες από το διαδίκτυο. Φτιάξαμε τη λίμνη των "φωνακλάδικων"  βατράχων για τα φωνήεντα και το ήσυχο χωριό για τα σύμφωνα.

Μετά φτιάξαμε μικρές ταμπέλες με τις συλλαβούλες που έχουμε μάθει. Κάθε μαθητής πήρε μπροστά του τρεις ταμπέλες με τρεις τυχαίες συλλαβές. Η δασκάλα έλεγε τη λέξη, οι μαθητές κοιτούσαν προσεκτικά τις συλλαβές - ταμπέλες τους. Αν άκουγαν τη συλλαβούλα τους, σηκώνονταν από το θρανίο για να συνθέσουν τη λέξη. Το κοριτσάκι που είχε τον τόνο, έμπαινε στην κατάλληλη θέση.

Πήγαμε πολύ καλά! Είχαμε όμως και απότυχίες. Σηκώθηκαν κάποιοι ενώ δεν είχαν ακούσει τη συλλαβή τους, ή άλλοι που έπρεπε να σηκωθούν δεν το κατάλαβαν ή χάζεβαν. Γενικά το παιχνίδι άρεσε και το παίξαμε κάποιες φορές χωρισμένοι σε ομάδες για να έχει περισσότερο ενδιαφέρον.

Ένας μαθητής αναλάμβανε να γράψει τη λέξη στον πίνακα. Χρησιμοποιήσαμε και την τεχνολογία του βιντεοπροβολέα που εντυπωσιάζει τα παιδιά και συμμετέχουν με ευχαρίστηση στις επαναληπτικές ασκήσεις

Η Δασκάλα της Τάξης