Επίσκεψη στο Αγροτικό Ιατρείο - Α΄ Τάξη

Α.Ι

Στο πλαίσιο του προγράμματος Αγωγής Υγείας "Εγώ και το σώμα μου" οι μαθητές της Α΄τάξης επισκεφτήκαμε το Αγροτικό Ιατρείο Ροβιών.

Στην τάξη μιλήσαμε για τη σωστή διατροφή και τι πρέπει να κάνουμε για να έχουμε καλή υγεία. Ετοιμάσαμε και μια αφίσα με ζωγραφιές μας σαν δώρο για το γιατρό μας κ. Ηλία Σαμπάνη που μας υποδέχτηκε με χαρά.

IMG 5374 IMG 5375
   Ο Γιατρός μας ξενάγησε στο ιατρείο, μας έδειξε τα εργαλεία του και απάντησε με υπομονή σε όλες μας τις ερωτήσεις.
Γιατί πρέπει να κάνουμε εμβόλια; Γιατί αρρωσταίνουμε; Γιατί υπάρχουν μικρόβια; Τι να τρώω για να ψηλώσω; Μπορείς να κάνεις εγχείριση; Είναι δύσκολο να είσαι γιατρός; Γνωρίζεις όλες τις αρρώστιες; Όταν είμαστε καλά πάμε στο γιατρό;

IMG 5376 IMG 5382
   Τα παιδιά κατάλαβαν ότι για να φροντίσω σωστά το σώμα μου, εκτός από την γυμναστική, τη σωστή διατροφή και την καθαριότητα, είναι απαραίτητη και η τακτική επίσκεψη στο γιατρό.

IMG 5383 IMG 5384
  Τέλος ο γιατρός μας κέρασε και όλοι μαζί βγάλαμε μια αναμνηστική φωτογραφία έξω από το ιατρείο.

IMG 5387 IMG 5389

Η δασκάλα της τάξης